Rezultaty projektu

Publikacje i prezentacje konferencyjne

I. M. Łakomski, G. Tosik, P. Niedzielski: Optical Fiber Sensor for PVC Sheet Piles Monitoring. Electronics 10 (2021), 1604-1613. DOI:10.3390/electronics10131604

II. Mateusz Łakomski, Grzegorz Tosik, Brillouin backscattering analysis in recent generation of telecom optical fibers. Optica Applicata 52 (2022), 405-416. DOI: 10.37190/oa220307

III. R. Anyszka, D. M. Bieliński, M. Siciński, T. Gozdek, M. Okraska, J. Chudzik, M. Imiela, J. Wręczycki, D. Pietrzak, J. Gralewski, M. Maciejewska:Improving adhesion between acrylonitrile-butadiene rubber and glass fber cord by covalent bonding and secondary polar interactions. Polymer Bulletin, 80 (2023), 3197-3226. DOI: 10.1007/s00289-022-04198-y

IV. D. M. Bieliński: Funkcjonalne kompozyty hybrydowe o projektowanych właściwościach - prezentacja w sekcji „Naukowcy przyszłości-preludium innowacji, Tech science” podczas Forum Inteligentnego Rozwoju, Toruń, 26-29 września 2021.

V. J. Gralewski, M. Siciński: Struktury włókniste do wzmacniania kompozytów - prezentacja podczas spotkania Partnerów, Członków i Sympatyków Polskiego Klastra Technologii Kompozytowych (PKTK), które odbyło się 02.03.2022 w formule wirtualnej.

Patenty i know-how

I. Zgłoszenie oznaczone numerem P.440 470: Kompatybilizator poprawiający adhezję płaskowników z żywic chemo- lub termoplastycznych wzmacniających matrycę polimerową z polichlorku winylu do tej matrycy oraz sposób aplikacji tego kompatybilizatora na powierzchni z żywicy termoplastycznej (25.02.2022).

Zastrzeżenia patentowe:

1. Kompatybilizator poprawiający adhezję płaskowników z żywic chemo- lub termoutwardzalnych, ewentualnie wzmocnionych włóknami mineralnymi dodanymi w ilości nie większej niż 20-80% objętościowych płaskownika, wzmacniających matrycę polimerową z polichlorku winylu do tej matrycy, znamienny tym, że stanowi go sproszkowana, żywica poliestrowa, winyloestrowa , epoksydowa lub mieszanina tych żywic (tzw. hybrydą), o składzie 50/50, 60/40 lub 70/30, gdzie liczby określają stosunek udziału żywicy poliestrowej lub winyloestrowej do żywicy epoksydowej (… ), korzystnie o budowie chemiczej zbliżonej do budowy chemicznej żywicy, z której jest wykonany płaskownik wzmacniający, o wielkości ziaren 45-63 µm, stanowiąca na płaskowniku wzmacniającym warstwę o grubości nie większej niż 200 µm, korzystnie 50-100 µm.

2. Sposób nanoszenia kompatybilizatora poprawiającego adhezję płaskowników z żywic chemo- lub termoplastycznych, ewentualnie wzmocnionych włóknami mineralnymi dodanymi w ilości nie większej niż 65-75 % masowych płaskownika, wzmacniających matrycę polimerową z polichlorku winylu, do tej matrycy, znamienny tym, że płaskownik podgrzany do temperatury wyższej o 10-30 °C od temperatury topnienia żywicy lub mieszaniny żywic , której warstwą ma być pokryty, przesuwa się w komorze zawierającej złoże fluidalne proszkowej żywicy poliestrowej, winyloestrowej, epoksydowej lub mieszaniny tych żywic o składzie określonym powyżej, o wielkości ziaren 45-63 µm, z prędkością i w temperaturze dobranych tak , aby na odcinku płaskownika przebywajacego w komorze temperatura na jego powierzchni utrzymywała się na poziomie nie niższym niż 10 °C powyżej temperatury topnienia żywicy proszkowej lub mieszaniny żywic, umożliwiając warstwie żywicznej dostarczanej w formie proszkowej osadzenie się na powierzchni kompatybilizatora w stanie stopionym podlegając procesowi wstępnego sieciowania, i aby po ochłodzeniu płaskownika grubość proszkowej warstwy żywicznej naniesionej na płaskownik była nie większa niż 200 µm, korzystnie 50-100 µm.

II. Zgłoszenie oznaczone numerem P.440 471: Struktura włóknista z włókien bazaltowych do wzmocnienia kompozytu na bazie polichlorku winylu (25.02.2022).

Zastrzeżenia patentowe:

1. Struktura włóknista z włókien bazaltowych do wzmocnienia kompozytu na bazie polichlorku winylu, z dodatkiem włókien z poli(tereftalanu etylenu) - Rys. 6, zmodyfikowana pro-adhezyjnie żywicą, znamienna tym, że stanowi ją taśma złożona z plecionek połączonych szwem lub termicznie, z których każda plecionka składa się z dwóch rdzeni (1) z ciągłych włókien bazaltowych o masie liniowej 136 - 4800 tex, oplecionych jedną warstwą przędzy (2) z monofilamentu z poli(tereftalanu etylenu) o średnicy 0,09 mm, przy czym udział włókien bazaltowych bazaltowych i monofilamentu z politereftalanu etylenu w taśmie wynosi korzystnie 4:1. 27,2% objętościowych, monofilamentu z poli(tereftalanu etylenu) 8,7% objętościowych i taśma jest impregnowana żywicą epoksydową lub poliestrową o lepkości 500 - 3000 mPas w temperaturze 40-60°C, zawierającą korzystnie do 5% wagowych środka pro-adhezyjnego w postaci funkcyjnego silanu, której udział objętościowy w taśmie wynosi 60 ±5%.

2. Struktura włóknista według zastrz.1, znamienna tym, że taśma jest złożona z trzech plecionek połączonych szwem płaskim lub termicznie przez ogrzewanie w temperaturze 255±5°C.

3. Struktura włóknista według zastrz.1, znamienna tym, że plecionki zawierają rowingi bazaltowe z włókien bazaltowych korzystnie o masie liniowej 2000 tex.

4. Struktura włóknista według zastrz.3, znamienna tym, że jako funkcyjny silan żywica zawiera N-(2-aminoetylo)-(3-aminopropylo)trimetoksysilan.

Struktura włóknista z włókien bazaltowych do wzmocnienia kompozytu na bazie polichlorku winylu

Rys. 6 Struktura włóknista z włókien bazaltowych do wzmocnienia kompozytu na bazie polichlorku winylu, z dodatkiem włókien z poli(tereftalanu etylenu).

III. Know-how:Technologii optoelektronicznego systemu do monitorowania stanu grodzic winylowych z PVC (2023).

Know-how dotyczy opracowanego czujnika światłowodowego do pomiaru odkształceń, przeznaczonego do monitoringu strukturalnego m.in. grodzic winylowych z polichlorku winylu. Rysunek 7 przedstawia koncepcję systemu pomiarowego wykorzystującego zintegrowane z grodzicami czujniki światłowodowe. Do obserwacji zmian naprężeń na włóknie światłowodowym wykorzystywany jest reflektometr światłowodowy działający w oparciu o zjawisko wstecznego rozpraszania Brillouin’a. Ze względu na niewielką tłumienność światłowodów, odległość kabla dostępowego może wynosić od kilku metrów do kilku kilometrów. Zintegrowane czujniki światłowodowe do pomiaru naprężeń w przeciwieństwie do odpowiedników elektrycznych umożliwiają rozłożone odczyty wartości odkształceń (na całej długości światłowodu czujnikowego). Ze względu na sposób integracji pozwalający na U-kształtne zagięcie światłowodu w dolnej części grodzicy możliwa jest realizacja szeregowego łączenia kolejnych struktur czujnikowych. Sama metoda wykonywania połączeń może być realizowana przez zastosowanie złączy lub spawów światłowodowych.

Koncepcja systemu monitorowania strukturalnego grodzic PVC

Rys. 7 Koncepcja systemu monitorowania strukturalnego grodzic PVC.

Zdjęcia z testów terenowych

Rys. 8 Zdjęcia z testów terenowych.